Zapisz się do klubu Repeat
Nie przegap nowości i promocji - Dodatkowo za zapis otrzymaj kod rabatowy!
Twoje dane są chronione. Sprawdź naszą Politykę Prywatności. Przestrzegamy Polityki Prywatności oraz Regulaminu Google.
Niezależnie od tego jaką formę treningu wytrzymałościowego podejmujesz pamiętaj, że prawidłowe odżywianie jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na poprawę wyników sportowych nie pomijając aspektów zdrowia i czerpania przyjemności z uprawianego sportu.
W dalszej części artykułu dowiesz się jak się odżywiać, czyli co i kiedy jeść przed i po dłuższym wysiłku fizycznym.
Posiłek przed treningiem wytrzymałościowym powinien zawierać dużo węglowodanów, zdrowe tłuszcze i trochę chudego białka. Węglowodany i tłuszcze zapewnią mnóstwo energii, a niewielka ilość białka jest ważna, aby zapobiec znacznemu naruszeniu włókien mięśniowych i zmniejszeniu bólu po treningu. Kluczem są tu takie posiłki, które dobrze toleruje Twój żołądek. Tak więc ciężkie, tłuste potrawy nie są najlepszą opcją.
Jeżeli trenujemy rano, po śniadaniu to sprawdza się:
Jedną z ważniejszych rzeczy podczas ćwiczeń jest nawadnianie się. Jak również zaopatrzenie się w odpowiednie składniki odżywcze, które zapewnią Tobie energię, której potrzebujesz, aby twoje ciało mogło poradzić sobie z intensywnością treningu.
Właściwe jedzenie sprawi, że poczujesz się naładowany energią i wytrzymasz do końca. Może to również usprawnić proces odzyskiwania siły i regeneracji po zakończonej sesji treningowej.
Jeżeli nie było czasu na odpowiedni posiłek przed, to w trakcie dłuższego treningu ważne są zdrowe przekąski typu: żele i batony energetyczne, koktajl od ręki Repeat, banan, suszone daktyle lub izotonik.
Koniecznie zaopatrz się w te bogate w składniki odżywcze przekąski, aby zadowolić swoje kubki smakowe i w pełni zrealizować cele treningowe! Kiedy ciężko i długo pracujesz ważne jest, aby twoje ciało było silne, odpowiednio odżywione i nawodnione.
Po treningu powinieneś jeść węglowodany, aby uzupełnić wyczerpane zapasy glikogenu i chude białko, aby przyspieszyć regenerację oraz zmniejszyć bolesność. Ważne jest również, aby w tym czasie nawadniać się dużą ilością wody. Jeżeli twój organizm toleruje po wysiłku, to może to być: sok owocowy, jogurt lub mleko czekoladowe. A przy następnym posiłku po ćwiczeniach wytrzymałościowych należy zadbać o takie produkty jak: ziemniaki, makaron, pieczywo i warzywa.
Jeśli uwielbiasz dłuższe treningi wytrzymałościowe lub przygotowujesz się do zawodów, a nie masz pewności, jak zasilić swoje ciało, umów się na konsultację z doświadczonym dietetykiem.
Co konkretnie możesz zjeść przed wytrzymałościowym treningiem?
Kluczem do sukcesu jest dostarczenie złożonych i prostych węglowodanów, aby uwalnianie energii podczas treningu było powolne i stabilne przez cały czas trwania naszej aktywności. Tosty pełnoziarniste lub żytnie z masłem orzechowym i z owocami np. bananem zapewniają oba rodzaje węglowodanów, a dodatkowo są bardzo łatwe do strawienia. Złożone węglowodany sprawią, że Twój silnik będzie działał na odpowiednich obrotach, a owoce dodadzą dodatkowego zastrzyku energii. U osób intensywnie trenujących wraz z potem spada poziom potasu, dlatego banany doskonale podniosą jego poziom. Dodatkowy bonus może wynikać z dodania szczypty cynamonu, który stabilizuje poziomu cukru we krwi i poprawa funkcje mózgu.
Kolejna propozycja to pełnowartościowy koktajl zwany szejkiem, który pozwoli zaoszczędzić dużo czasu na przygotowaniu, ale także pomoże w utrzymaniu diety podczas treningu.
Aby uzyskać niezawodną formułę i skład najlepiej użyć dobrej bazy np. szejka w proszku Repeat, ulubionych świeżych lub mrożonych owoców oraz dodać filiżankę naturalnego greckiego jogurtu.
Nie czekaj do powrotu do domu i na kolację, tylko zaraz po zakończeniu treningu uzupełnij energię i wspomóż swoją regenerację płynnym posiłkiem w ośmiu różnych smakach. Sam się przekonaj jakie to proste, szybkie i pełnowartościowe danie.
No dobrze, ale co „wrzucić na ruszt” po treningu wytrzymałościowym?
Omlet z jajkami i z awokado jest doskonałym źródłem białka i pomoże w regeneracji oraz wzroście mięśni. Zrób omlet z warzywami, dodając zielone warzywa liściaste na końcu. Udekoruj kilkoma plasterkami awokado, aby uzyskać dobre tłuszcze. Podobnie jak oliwa z oliwek, awokado może pomóc lepiej przyswoić rozpuszczalne w tłuszczach składniki odżywcze, takie jak witaminy A, D, E i K, które zawierają warzywa.
Po treningu również super zadziała duszony kurczak i mieszanka warzyw z brązowym ryżem. Twoje ciało jest w trybie regeneracji, więc potrzebujesz dużo składników odżywczych. Chude białko i węglowodany z kurczaka napełnią bez uczucia nadmiernego wzdęcia, a warzywa i ryżu pozwolą uzyskać szybki posiłek regeneracyjny.
Jeżeli postrzegasz jedzenie jak paliwo do treningu, to jesteś na dobrej drodze do prawidłowego dbania o zdrowie i kondycję. Droga do serca, wysportowanego ciała i długiego satysfakcjonującego życia zaczyna się od środka.
Dlatego odżywianie po aktywności powinno zawierać płyny do nawodnienia, węglowodany do uzupełnienia energii i białka do naprawy nadwyrężonych mięśni oraz powinno to stać się pewną rutyną po treningu.
Skuteczny plan treningowy to za mało, bo jeśli chcesz poprawić zarówno swoją wytrzymałość, jak i efekty, to koniecznie przeanalizuj co otrzymuje Twój organizm.
Jedząc odpowiednie posiłki we właściwym czasie, Twoje ciało będzie lepiej funkcjonować i regenerować się. A jeżeli kończą Ci się pomysły na posiłki zawsze możesz sięgnąć po pełnowartościowego i zdrowego szejka Repeat.
Chcesz dostawać więcej takich wartościowych informacji? Zapisz się do newslettera poniżej i bądź na bieżąco z naszymi nowościami 🙂
Twoje dane są chronione. Sprawdź naszą Politykę Prywatności. Przestrzegamy Polityki Prywatności oraz Regulaminu Google.